:: در صورت نبودن و یا اشکال لینک دانلود کتاب ها، لطفا در نظرات همان مطلب اطلاع دهید

تا در اسرع وقت رسیدگی و یا راهنمایی شود ::

if download link is not working, please tell us in comments field.

Subnet mask چیست؟

on . در مجموعه شبکه کامپیوتری

subnetmask logo

همان طور که می دانید، با توجه به کلاس های IP، هر IP به دو بخش متفاوت به نام های Network ID و Host ID تقسیم بندی میگردد. حال بهتر است بدانید که چگونه میتوانید Octet های ثابت یک ای پی را یا به اصطلاح نتورک ID یک ادرس را از هاست ای دی ان تشخیص داد. برای پاسخ به این سوال باید شما را با Subnet mask اشنا سازیم.

Subnet mask در واقع وظیفه تفکیک دو قسمت هاست و نتورک را از یکدیگر دارد و تمایز بین این دو بخش را ایجاد می نماید. ساب نت مسک یک رشته 32 بیتی میباشد که از چپ به راست دارای بیت های صفر و یک میباشد.بیت هایی که با ارزش “1” نمایش داده میشوند نتورک، و بیت هایی که با ارزش “0” نمایش داده میشوند هاست هستند. برای مثال در ای پی کلاس A که اکتت اول نتورک و 3 اکتت بعدی هاست هستند، نت مسک در نمایش Binary به صورت زیر است :

 

11111111 00000000 00000000 00000000

 

ساب نت مسک در نمایش Decimal برای این کلاس به شکل زیر است :

255.0.0.0

همانطور که متوجه شدید به زبان ساده تر به جای هر Octet ثابت و یا به عبارتی به جای هر Network ID عدد 255 قرار میگیرد. پس برای مثال با مشاهده Subnet mask با اعداد 255.255.255.0 به راحتی میتوان پی به این مطلب برد که ای پی کلاس C میباشد و 3 بخش اول ان ثابت بوده و نتورک نام دارد و بخش اخر متغیر است و هاست نامیده میشود.در جدول زیر Subnet mask ها را در 3 کلاس A ,B ,C مشاهده میکنید:

 

subnet mask

همچنین دقت داشته باشید که با توجه به این که هر اکتت 8 بیت میباشد نت مسک برای کلاس A به صورت 8/ برای کلاس B به صورت 16/ و برای کلاس C به صورت 24/ نمایش داده میشود (این اعداداز جمع بیت های Network به دست امدند)

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین کتاب ها