:: در صورت نبودن و یا اشکال لینک دانلود کتاب ها، لطفا در نظرات همان مطلب اطلاع دهید

تا در اسرع وقت رسیدگی و یا راهنمایی شود ::

if download link is not working, please tell us in comments field.

بررسی دوربين بی سيم TP-Link TL-SC4171G

on . در مجموعه شبکه کامپیوتری

TP-Link TL-SC4171G-1با گسترش شبكه‌هاي بي‌سيم در ميان كاربران خانگي و دفاتر اداري كوچك و متوسط، تجهيزات نظارت تصويري از جمله دوربين‌هاي مبتني‌بر IP نيز مجهز به قابليت‌هاي بي‌سيم شده‌اند و در يكي دو سال اخير محصولاتي را در بازار مي‌بينيم كه از دو شبكه كابلي اترنت و بي‌سيم پشتيباني مي‌كنند و البته از نظر امكانات تصويري و ويديويي پيشرفت‌هاي قابل ملاحظه‌اي داشته‌اند. براي نمونه، دوربين TL-SC4171G شركت تي‌پي‌-لينك از دو گونه شبكه پشتيباني مي‌كند و مي‌تواند حول محور افقي تا 354 درجه و حول محور عمودي تا 125 درجه چرخش داشته و تصويربرداري كند.

همچنین مديريت و استفاده از اين دوربين نيز بسيار ساده است. اگر تصميم داريد به زودي يك دوربين نظارتي خريداري كنيد يا به آشنايي بيشتر با این دوربین‌ها تمایل داريد، با ما در اين بررسي همراه باشيد. در این مقاله تلاش کردیم لا‌به‌لاي بررسي محصول TL-SC4171G گريزي به آموزش نصب و استفاده از اين تجهيزات داشته باشيم.

 

 معرفي و طراحي 

دوربين تحت شبكه TL-SC4171G به‌اصطلاح در گروه دوربين‌های نظارتي PTZ يا Pan-Tilt-Zoom قرار مي‌گيرد. اين نوع دوربين‌ها در هر‌دو محور افقي و عمودي مي‌توانند حركت كنند و چرخش داشته باشند. همچنین قابليت زوم (بزرگ‌نمايي-كوچك‌نمايي) تصوير را دارند. اين قابليت‌ها به كاربر اجازه مي‌دهد که دوربين را روي يك محدوده خاص با زوم كامل تنظيم كند يا با استفاده از يك دوربين بتواند يك اتاق يا سالن بزرگ را به طور كامل تحت نظارت و مراقبت داشته باشد و هر زمان كه اراده كند، بتواند زاويه تصويربرداري دوربين را تغيير دهد. دوربين TL-SC4171G در محور افقي مي‌تواند محدوده 354 درجه‌اي و در محور عمودي محدوده 125 درجه‌اي را پوشش دهد. حداكثر زوم دوربين نيز ده برابر ديجيتال است.

حسگر اين محصول CMOS و 4.1 اينچي است و از يك لنز با فاصله کانونی 4.3 ميلي‌متري،‌ دیافراگمF:2.0 و دقت 0.3 مگاپيكسلي بهره مي‌برد. میدان دید لنز در محور افقي 48 درجه و در محور عمودي 36 درجه است که زاویه دید قطری آن را معادل ۶۱ درجه می‌کند. با اين لنز مي‌توان تصاوير با حداكثر دقت 480×640 پيكسل تهيه كرد. در حالت ويديو مي‌تواند حداكثر 30 فريم در ثانيه با اين دقت فیلم‌برداری کرد. اندازه‌هاي ديگر تصاوير در اين دوربين 240×320 و 120×160 پيکسل است. فرمت تصاوير نيز مطابق معمول دوربين‌هاي ديگر JPEG و MPEG4 است. نکته قابل ذکر دیگر درباره دوربين و لنز اين محصول، استفاده از 12 چراغ LED در اطراف لنز براي استفاده در شب و ايجاد فلاش است. با اين امكان، دوربين TL-SC4171G مي‌تواند در شب نيز تا محدوده 10 متري تصويربرداري مؤثري داشته باشد. از نظر ويژگي‌هاي شبكه‌اي از دو نوع شبكه اترنت 10.100مگابيتي و شبكه بي‌سيم واي‌فاي 802.11b/g پشتيباني مي‌كند كه به طور معمول سرعت انتقال اطلاعات روي شبكه بي‌سيم نبايد بيشتر از 54 مگابيت بر ثانيه باشد.

tp-link140-1

شکل 1: نماي جلوي دوربين

از نظر ويژگي‌هاي ظاهري و طراحي، دوربين TL-SC4171G سفيد رنگ است و شامل دو بخش پايه و دوربين است. پايه گرد است كه در جلو لوگوي TP-Link و دو چراغ LED آبي رنگ (در حالت روشن) روي آن تعبيه شده است (شكل‌1) و در پشت درگاه شبكه اترنت، جك‌هاي ورودي/خروجي صدا، جك آداپتور، درگاه اتصال ورودي/خروجي گزارش‌گيري دستگاه، آنتن بي‌سيم قابل جدا شدن و كليد Reset قرار گرفته‌اند (شكل‌2).

tp-link140-2

شکل2: وضعيت درگاه‌ها و کانکتورها

در بخش كفي و زيرين دستگاه محل پيچ‌هايي نمايان است كه امكان نصب دوربين روي ديوار يا سقف را فراهم مي‌كنند (شكل‌3). بخش پايه دوربين استحكام و پايداري خوبي دارد و اجازه مي‌دهد بخش ديگر يا همان قسمت اصلي دوربين به راحتي روي آن سوار شده و در جهت‌هاي مختلف چرخش داشته باشد. بخش اصلي دوربين نيز كه روي پايه سوار است، از دو بخش تشكيل شده است. خود دوربين درون محفظه‌اي گوی مانند قرار دارد كه امكان چرخش عمودي را فراهم مي‌كند و اين گوی روي بخش ديگري كه در محور افقي چرخش دارد، نصب شده است. همان‌‌طور كه اشاره شد، اطراف لنز دوربين 12 چراغ LED براي تصويربرداري در شب چیده شده‌اند. ميكروفون دستگاه نيز در بخش پاييني دوربين ديده مي‌شود.

tp-link140-3

شکل3: دوربين از کف مي‌تواند به صفحه فلزي متصل شده و به ديوار يا سقف پيچ شود.

در كل طراحي بسيار زيبا و هوشمندانه‌اي دارد که كار با آن را بسيار ساده مي‌كند. دوربين‌هاي معمولي بازار هميشه با مشكل قرار گرفتن در وضعيت‌هاي مختلف مواجه هستند اما اين مشكل براي اين محصول قابل تصور نيست. در جمع‌بندي مشخصات ظاهري دستگاه بايد گفت اي كاش دوربين دستگاه قوي‌تر بود و از لنزهاي بهتري استفاده مي‌شد. همچنين شبكه بي‌‌سيم دستگاه از استاندارد 802.11n پشتيباني مي‌كرد كه ديگر دغدغه سرعت در شبكه‌هاي خانگي امروزي وجود نداشته باشد. درون جعبه دستگاه علاوه‌بر دوربين، آنتن، كابل شبكه اترنت، آداپتور، صفحه مشكي رنگ فلزي براي نصب روی ديوار به همراه پيچ و مهره‌ها، سي‌دي نرم‌افزار و دفترچه راهنماي محصول نیز قرار دارند (شكل‌4).

tp-link140-4

شکل 4: تجهيزات درون جعبه دوربين


قابليت‌ها و امكانات
يكي از قابليت‌هاي مهم دوربين نظارتي TL-SC4171G پشتيباني از شبكه‌هاي بي‌سيم است. در بخش قبلي گفتيم كه اين دوربين از استاندارد 802.11b/g پشتيباني مي‌كند. در دفترچه راهنماي فني دستگاه نوشته شده است كه اين دستگاه از فركانس كاري 2.4 گيگاهرتز استفاده مي‌كند و قدرت آنتن‌دهي آن حداكثر 20dBm است. اين قابليت به كاربر اجازه مي‌دهد که دوربين را به يك روتر بي‌سيم متصل كند يا از طريق شبكه بي‌سيم به دوربين دسترسي داشته باشد و ديگر نيازي به اتصال مستقيم از طريق كابل شبكه اترنت نباشد. براي امنيت شبكه بي‌سيم دوربين نيز مي‌توان از استانداردهاي رمزنگاري اطلاعات WEP با كليدهاي 64 و 128 بيتي، WPA-PSK و WPA2-PSK استفاده كرد.
از نظر قابليت‌هاي شبكه نيز بايد گفت تي‌پي‌-لينك براي اين محصول چيزي كم نگذاشته است و دستگاه تمام استانداردها و پروتكل‌هاي مورد نياز مانند TCP/IP، DHCP، PPPoE، ARP، ICMP، FTP، SMTP، DNS، NTP، UPnP، HTTP/HTTPS، UDP و 3GPP را پشتيباني مي‌كند. براي نمونه پشتيباني از پروتكل 3GPP يعني اين‌كه كاربر با استفاده از شبكه‌هاي موبايل 3G مي‌تواند به دوربين متصل شده و آن را مديريت كند. همچنين اين دستگاه مي‌تواند پيغام‌هاي هشدار را روي پروتكل HTTP و تحت وب يا با FTP و ايميل براي كاربرانش ارسال كند. يكي ديگر از قابليت‌هاي اين محصول بهره‌گيري از ورودي/خروجي صدا است. چون از دو كانال كامل صوتي پشتيباني مي‌كند و مي‌تواند صدا را با كيفيت 64 كيلوبيت بر ثانيه ضبط کرده و انتقال دهد. همچنين از يك كانكتور ورودي/خروجي مخصوص صدا استفاده مي‌كند. قابليت بعدي استفاده شده در اين محصول فيلتر IR-Cut است كه تهيه تصاوير دقيق و با كيفيت بهتر را به خصوص در مکان‌های کم نور امکان‌پذیر می‌کند.

نصب و پيكربندي
شركت تي‌پي‌- لينك براي دوربين TL-SC4171G چند نرم‌افزار ارائه داده است تا مديريت و استفاده از آن براي كاربران ساده‌تر باشد. Intelligent IP و IP Surveillance دو نمونه از اين نرم‌افزارها هستند كه در سي‌دي همراه محصول يافت مي‌شوند و مي‌توان آن‌ها را نصب كرد. براي نصب دوربين مي‌توان دو روش را در پيش گرفت: روش اول اتصال دوربين به كامپيوتر و روش دوم اتصال دوربين به روتر بي‌سيم. روش دوم ساده‌تر است و سريع‌تر مي‌توانيد دوربين نظارتي را تنظيم و پيكربندي كنيد. ما دوربين را به يك روتر بي‌سيم تي‌پي‌- لينك با مدل TD-W8960N متصل كرديم كه خيلي سريع شناخته شد و آدرس 192.168.1.102 را از روتر دريافت كرد. با همين آدرس مي‌توان در مرورگر اينترنت به پنل تحت وب دوربين دسترسي پيدا كرد (شكل 5).

tp-link140-5

شکل5: نمايي از پنل تحت وب دستگاه

از بخش Settings اين پنل مي‌توان تنظيمات اوليه و ساده دوربين، شبكه، امنيت و سيستم را انجام داد. به خصوص تنظيمات شبكه بي‌سيم دوربين را مي‌توانيد از بخش Wireless پنل انجام دهيد. با معرفي شبکه‌ای كه دوربين‌وار است به آن متصل شود و تعريف رمزعبور و تنظيمات ديگر، شبكه بي‌سيم دوربين نيز فعال مي‌شود (شكل‌6).

tp-link140-6

شکل6: تنظيمات شبکه بي‌سيم پنل تحت وب دوربين

در بخش امنيت پنل امكان تعريف 9 كاربر و تعيين دسترسي آن‌ها به دوربين (يكي از مودهاي مدير، اپراتور يا مشاهده‌كننده) وجود دارد. اين ويژگي در مكان‌هايي كه چندين كاربر به شبكه متصل هستند، بسيار سودمند است. تنظيمات پيشرفته دستگاه را بايد در بخش Advanced جست‌وجو كنيد. در اين بخش تنظيمات PT/PTZ، Present Position، Patrol و... مشاهده مي‌شوند (شكل‌7).

tp-link140-7

شکل7: در پنل تحت وب دستگاه تنظيمات اصلي دوربين قابل انجام هستند.

در اين بخش مي‌توان آدرس FTP يا ايميل براي دوربين تعريف كرد يا تصاوير و پيغام‌ها را از راه دور براي مدير سيستم ارسال کرد. در همين پنل از بخش‌هاي PT/PTZ Control مي‌توان دوربين را در جهت‌ها و زواياي مختلف چرخاند و روي يك سوژه يا زاويه خاص تنظيم كرد. از بخش Client Settings نيز مي‌توان تصاوير را به اندازه 480×640 تغيير داد‌(شكل‌8).

tp-link140-8

شکل8: امکان مديريت و کنترل دوربين مانند تغيير اندازه تصاوير و جهت دوربين از طريق وب و از راه دور وجود دارد.

بنابراين در يك جمع‌بندي بايد بگوييم پنل تحت وب دوربين TL-SC4171G امكانات و قابليت‌هاي بسياري را براي كاربر فراهم مي‌كند و تقريباً او را از نرم‌افزارهاي دسكتاپ بي‌نياز خواهد كرد. سادگي استفاده از اين پنل و در دسترس بودن تنظيمات مهم مورد نياز كاربر، از ديگر ويژگي‌هاي اين پنل هستند. البته شكل و شمايل پنل چندان چنگي به دل نمي‌زد و به شركت تي‌پي‌- لينك پيشنهاد مي‌كنيم روي كاربرپسندي و گرافيك پنل تحت وب محصولاتش بيشتر كار كند. نرم‌افزارهاي دسكتاپ دوربين نيز امكانات و قابليت‌هاي قابل توجهي دارند و کار با آن‌ها ساده است. تنظيمات Motion Capture، تنظيمات تصويربرداري در روزها و ساعت‌هاي خاص، تنظيمات كيفيت تصاوير، تنظيمات مربوط به چرخش دوربين و زاويه تصويربرداري و بسياري موارد ديگر در نرم‌افزاري مانند IP Surveillance يافت مي‌شوند (شكل‌9).

tp-link140-9

شکل 9: نرم‌افزار IP Surveillance امکانات و تنظيمات خوبي دارد.

در جمع‌بندي اين بخش بايد گفت كه نصب و پيكربندي دوربين تي‌پي– لينك ساده‌تر از نمونه‌هاي ديگر بازار و حتي دوربين‌هاي رقبا است و قابليت‌ها و امكانات زيادي كه در پنل تحت وب و نرم‌افزار اين محصول قرار داده شده، مديريت و كار با آن را براي هر كاربري ساده مي‌كند.

آزمایش و بررسي
بررسي عملي اين دستگاه در دو بخش صورت گرفت. در بخش نخست، روي كيفيت تصاوير در روز و شب و حالت‌هاي مختلف و همچنين چرخش دوربين در جهات گوناگون و پوشش دادن تمام اتاق تمركز كرديم. در بخش دوم، كيفيت شبكه بي‌سيم دستگاه مورد سنجش قرار گرفت.
موتور دستگاه بدون اغراق بسيار با‌كيفيت عمل مي‌كند و هم به‌صورت تك حركتي، هم پيوسته مي‌تواند دوربين را در جهت‌هاي افقي و عمودي به حركت دربياورد. با توجه به توانايي پوشش دادن نزديك به 360 درجه‌اي دوربين، شما با پنل تحت وب يا نرم‌افزار به‌راحتي مي‌توانيد كل يك اتاق يا سالن را تحت نظارت داشته باشيد. كيفيت تصاوير در روز بسيار خوب است و وضوح و دقت آن‌ها براي يك دوربين تحت شبكه نظارتي كافي است (شکل‌10).

tp-link140-10

شکل 10: نمونه تصاوير در روز

اما در شب با وجود LEDهاي روشن كيفيت تصاوير كمي افت مي‌كند كه طبيعي است (شکل‌11).

tp-link140-11

شکل 11: نمونه تصاوير در شب

در حالت‌هايي كه دوربين روي تصاوير خودكار تنظيم شده بود، كيفيت تصاوير افت بيشتري مي‌كند چون دوربين با توجه به نور محيط واكنش نشان داده و تصاوير را در مودهاي مختلف ضبط مي‌كند. در شب تصاوير اجسام تا حدود شش الي هفت متري واضح و قابل تشخيص هستند اما براي مسافت‌های بيشتر می‌توان گفت دوربين جوابگو نيست. حسگر تشخيص حركت دوربين نيز به‌نسبت سريع پاسخ مي‌دهد و تصاوير را ضبط مي‌كند. كيفيت فيلم‌برداري دوربين نيز متوسط ارزيابي شد و با توجه به لنز و دقت دوربين نبايد انتظار زيادي هم داشته باشيم.

tp-link140-12

شکل 12: نمودار قدرت سيگنال‌هاي شبکه بي‌سيم دوربين در مسافت‌هاي مختلف

در بخش دوم ارزيابي ما از دوربين نظارتي TL-SC4171G، تصاوير 10 و 11 به‌خوبي گوياي وضعيت شبكه بي‌سيم اين محصول است. سيگنال‌ها تا حدودي ناپايدار و البته در مسافت‌هاي نزدیک‌تر پرقدرت‌تر هستند و حتی در فواصل ۱۰ متری نیز سیگنال‌ها به نسبت مناسب هستند. اين نتايج براي يك دوربين نظارتي مبتني بر استاندارد 802.11g خوب است و بيشتر از اين نيز كاربر نيازي ندارد. چون اين شبكه براي استريم اطلاعات يا انتقال تصاوير با كيفيت بسيار بالا استفاده نمي‌شود.

tp-link140-13

شکل13: سيگنال‌هاي شبکه بي‌سيم دوربين زياد پايدار نيستند.

نتيجه‌گيري
طراحي، امكانات، شبكه بي‌سيم و پوشش‌دهي 360 درجه دوربين امتيازات ويژه آن به شمار می‌روند كه هر كاربري را به تهيه آن ترغيب مي‌كند. به‌خصوص اين‌كه نصب و راهبري آن ساده‌تر از چيزي است كه در دید اول به ذهن مي‌رسد و مي‌تواند براي كاربران خانگي و اداري كوچك يك دوربين ايده‌آل باشد. البته اگر از شبكه‌هاي بي‌سيم 802.11n در كنار سنسور و لنز پرقدرت‌تري استفاده مي‌شد، كيفيت تصاوير دوربين به مراتب بهتر مي‌بود و مي‌توانستيم يك امتياز بسيار بالا براي اين محصول در نظر بگيريم.

jadval-tp-link140

منبع: ماهنامه شبکه

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین کتاب ها