:: در صورت نبودن و یا اشکال لینک دانلود کتاب ها، لطفا در نظرات همان مطلب اطلاع دهید

تا در اسرع وقت رسیدگی و یا راهنمایی شود ::

if download link is not working, please tell us in comments field.

معرفی مدارک سیسکو

on . در مجموعه شبکه کامپیوتری

شغل‌ها و مدارک مختلف حوزه IT روز به روز در جهان رو به گسترش است و مشاغل مختلفی را برای افراد جویای کار به وجود آورده است. بازار ایران نیز برعکس حوزه‌های دیگر که بر اساس شواهد همیشه عقب‌تر از اتفاقات جهان حرکت می‌کند، اما این‌ بار همپای این بازار در حرکت است و بر اساس آمارها و گزارش‌های منتشر شده می‌توان این ادعا را کرد که IT توانسته در کشور بازار کار فعال و بزرگی را به وجود بیاورد.

آن‌طور که از اظهارات کارشناسان و فعالان این حوزه بر می‌آید‌، برای به دست آوردن مشاغل و مدارک پردرآمد حوزه IT نمی‌توان از دانشگاه‌های کشور انتظاری داشت و برای دریافت این مدارک و آموزش‌های تخصصی در این حوزه باید به آموزشگاه‌های تخصصی در کشور که جمع آنها از ۲۰ آموزشگاه‌ هم تجاوز نمی‌کند، مراجعه کرد.

 مزایای دستیابی به مدارک سیسکو :

مدارک شرکت CISCO راهیست به سوی موقعیت های برجسته شغلی و تأییدی است بر مهارتی با استانداردهای بسیار عالی.دریافت مدرک CISCO ( در هر سطحی) به معنی پیوستن به جامعه متخصصان ماهر در شبکه است که در دنیای صنعت و تکنولوژی شناخته شده و معتبرند.

شرکت CISCO سه سطح از مدارک را جهت متخصصین IT در نظر گرفته که دارای ابعاد متفاوتی برای بر آوردن نیاز و تقاضای افراد مختلف است.

سطوح مختلف و متنوعی در مدارک CISCO موجود است.اخذ مدرک از CISCO بسیار ارزشمند است و ارزش و اعتبار والائی برای متخصصین شبکه، مدیران آنها و شرکتهائی که این متخصصان را استخدام نموده اند ، دارند.

تخصص های شبکه CISCO دارای سه سطح از مدارک است :

1ـ آشنائی ( Associate)

2ـ متخصص ( professional)

3ـ سطح مهارت عالی ( Expert) که بالاترین سطح متخصصین ممکنه در زمینه شبکه می باشند.

 

مدارک مربوط به طراحی و مهندسی شبکه

سطح آشنایی ( Associate)

مدرک CISCO Certified Design Associate - CCDA که در رابطه با طراحی و مسیر یابی و switch شبکه ها در محیط LAN و WAN با امکان سیستم شماره گیری برای شبکه های کوچک (کمتر از 100 نود)می باشد.

سطح متخصص ( professional)

مدرک CISCO Certified Design professional - CCDPدر رابطه با طراحی و مسیر یابی و switch شبکه ها در محیط LAN و WAN با امکان سیستم شماره گیری برای شبکه های بزرگ می باشد.- موقعیت شغلی و استخدامی بهتر با توجه به تخصص و دانش مورد تاًیید سیسکو در مورد محصولات و فن آوری این شرکت

-  دریافت حقوق بیشتر با توجه به نوع تخصص

-  اثبات دانش فنی و عملی در زمینه کار با جدیدترین تکنولوژیهای سیسکو مزایای دریافت مدارک Microsoft

یافتن شغل مناسب و استخدام با حقوق بهتر

داشتن امتیاز 60 برای MCSA و MCSE و 75 برای Network security

جهت مهاجرت ( حداقل امتیاز برای اخذ ویزا 100 امتیاز است )

میانگین حقوق در کشورهای اروپائی 60.000 دلار در سال

امکان اخذ مدرک کارشناسی از دانشگاههای معتبر آمریکا با امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر

 

مزایای دستیابی به مدارک کامپتیا :

- دریافت مدرک بین المللی کامپتیا - certificate & transcript

- دریافت کارت شناسایی   کامپتیا - wallet card

- امکان استفاده از لوگوی کامپتیا

- موقعیت شغلی و استخدامی بهتر با توجه به تخصص و دانش مورد تاًیید کامپتیا

- دریافت حقوق بیشتر

- اثبات دانش فنی و عملی در زمینه کار مقدماتی با  شبکه

- کسب دانش فنی و عملی لازم جهت اخذ مدارک بالاتر شبکه

- دستیابی به بخش ویژه سایت   کامپتیا جهت دارندگان مدارک و امکان دریافت لوگوها و مشاهده وضعیت مدرک

 

CCNA

این مدرک بیانگر توانایی شخص در نصب، پیکربندی، پیاده سازی و عیب یابی شبکه هایی در مقیاس متوسط در زمینه Routing & Switching و شبکه هایی که از سرویس های مخابراتی استفاده می کنند، می باشد. استاندارد آموزشی این دوره شامل پروتکل های (RIP, EIGRP, OSFP) Routing پیاده سازی شبکه های Frame Relay و Access Control List می باشد.

(CCNA (ICDN1,2: روش پیاده سازی بهینه و مدیریت ترافیک شبکه های رده متوسط شامل

Switching : (VLAN – STP – VTP , ….) Static Routing – Dynamic routing (RIP – IGRP – EIGRP – OSPF ) IPV & V6 – ACL (Firewall) – WAN , ….

 

CCNP

مدرک CISCO Certified Network professional- CCNPاز سری مدارک سطح متخصص ، در رابطه با مهارت فنی در نصب و تنظیمات و راه بری شبکه های LANو WANو نیز ارتباطات شبکه توسط سیستم شماره گیری تلفن برای شبکه های بزرگ بوده و نشانگر دانش و مهارت پیشرفته در زمینه شبکه می باشد. داشتن این مدرک بیانگر مهارت و توانایی تشخیص در نصب و راه اندازی و عیب یابی شبکه های LANو WANبا تعداد حداقل 500 nodeمی باشد. در این دوره مفاهیم اصلی و حرفه ای Routing Switchingو پیاده سازی پروتکل ها و امکانات مختلف موجود در Router, Switchبیان می شود. همچنین آشنایی با شاخه های دیگر سیسکو همچون Securityو Service Provider , Wirelessو Voiceاز مباحث دیگر این سطح آموزشی می باشد. در قسمت دوم مباحث مربوط به Service Providerو Securityشامل آموزشی عملی نیز می باشند.

CCNP : روش پیاده سازی و مدیریت بهینه ترافیک در شبکه های رده متوسط و بزرگ در سه دوره شامل

(CCNP (Route : مباحث پیشرفته Routingقابل استفاده در پیاده سازی شبکه های Enterprise 

CCNP Switch: مباحث پیشرفته Switchingقابل استفاده در پیاده سازی شبکه ها

مباحث این مدرک بر روی مواردی همچون امنیت ،شبکه های متمرکز،کیفیت سرویس یاQoS) quality of service ،virtual private networks -VPN)،و تکنولوژیهای broadbandتاکید دارد.

 

سمتهای مر بوط به یک متخصص CCNPشامل موارد زیر می باشد:

- مدیر شبکه

- Level 2 support engineer

- Level 2 systems engineer

- تکنسین فنی شبکه

- Deployment engineer

 

یک متخصص دارای مدرک CCNPدارای مهارتهای زیر می باشد:

- توانایی استفاده از تکنولوژی جهت ساخت یک.scalable routed network

- ساخت شبکه با استفاده از تکنولوژیهای سوییچینگ چند لایه

- بهبود وضعیت ترافیک و کارآیی شبکه و کاهش امکان خرابی آن جهت LANها ،WANهای routو سوییچ شده و شبکه های Remote Access.

- طراحی و راه اندازی اینترانتهای جهانی.

- عیب یابی محیطهای شبکه استفاده کننده از روترها و سوییچ های سیسکو جهت client hostها و سرویسهایmultiprotocol .

 

تذکر 1: اخذ این مدرک مستلزم اخذ مدرک پیش نیاز CCNAمی باشد.

تذکر 2: مدت اعتبار مدرک CCNPسه سال است.

 

 

CCIE

 

این مقطع بالاترین سطح آموزشی سیسکو در شاخه های مختلف می باشد. دارنده این مدرک دارای توانمندی های بسیار بالا در نصب و راه اندازی، طراحی و پیاده سازی و مهم تر از همه Troubleshootigمی باشد. چنین فردی پیچیده ترین سناریوهای شبکه را توانسته پیاده سازی و عیب یابی کند. بنابراین از تجربیات این فرد می توان در طراحی و پیاده سازی سناریوهای بزرگ و پیچیده بهره برد.

این افراد شانس دریافت بالاترین موقعیت های شغلی شبکه با بالاترین حقوق و مزایا را خواهند داشت.

در هرم تحصیلی ارایه شده توسط شرکت سیسکو، مدرک CCNAبه عنوان مدرک ورود به چرخه تحصیلی و کسب علوم شبکه‌ای در قاعده هرم قرار گرفته و عنوان نصب و پشتیبانی ادوات شبکه‌ای سیسکو را به خود اختصاص داده است. در همین سطح مدرک CCDAکه ویژه طراحی مقدماتی شبکه‌های سیسکو می‌باشد نیز وجود دارد. در یک سطح بالاتر سه مدرک CCNP ،CCDPو CCIPلایه میانی این هرم را تشکیل داده و عنوان مدیریت شبکه‌های پیشرفته و پیچیده سیسکو را به خود اختصاص داده‌اند و بالاخره این‌که مدرک CCIEبا قرار گرفتن در راس این هرم تحصیلی، به عنوان طراح اصلی و مدیریت رده بالای شبکه‌های سیسکو شناخته می‌شود.

وضعیت درآمد

میانگین درآمد دارندگان مدرک CCIEدر سال 2004 برابر 105 هزار دلار در سال برآورد شده است که این رقم حاکی از یک افزایش 4/12 درصدی نسبت به سال 2003 است و به همین دلیل نه تنها موقعیت این مدرک را در زمینه میزان افزایش درآمد در سال در بین کلیه مدارک ITدر مقام نخست قرار داده، بلکه بیانگر این مسئله است که اصولاً سطح درآمد هیچ مدرکی حتی معتبرترین و مشکل‌ترین مدارک متعلق به شرکت‌هایی چون اوراکل، آی‌بی‌ام‌ و مایکروسافت، به رقم میانگین یکصدهزار دلار در سال نرسیده است. همچنین طبق آمار دیگری، مدرک CCIEدر زمینه اشتغال‌زایی نیز مقام اول را به خود اختصاص داده و این امر بیانگر این نکته است که اولاً هنوز تعداد زیادی از موقعیت‌های شغلی که توسط صاحبان این مدرک می‌تواند کسب شود، خالی است و ثانیاً وجود چنین افرادی چه در رده مدیریت و چه در رده آموزش افراد، می‌تواند به رونق کسب‌وکار شبکه‌ای برای سایر مدارک و مشاغل مربوط به این حوزه منجر شود.

امتحان CCIE Lab

ارزش مدرک CCIEبه دشواری آن است. مثل آزمون رانندگی دو امتحان متفاوت باید Passشود. به کسی که آیین نامه را قبول شود گواهینامه نمیدهند. امتحان عملی ملاک اصلی است که بطور متوسط هر کس 3 تا 4 بار آنرا سعی می کند تا قبول شود و هر بار بعد از 8 ساعت کار با 10 دستگاه تنها نهاری 1500 دلاری به میزبانی سیسکو عایدش میگردد مگر آنکه واقعا آماده باشد تا قبول شود. پس از قبولی در آزمون عملی به شما مدرک، کارت، دسترسی به CCO، پلاک و یک شماره بنام CCIE Numberمیدهند و هر سال مهمان شام ویژه نمایشگاه Networkersکه چندسالی بنام Cisco Liveبرگزار میشود خواهید بود.

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین کتاب ها