:: در صورت نبودن و یا اشکال لینک دانلود کتاب ها، لطفا در نظرات همان مطلب اطلاع دهید

تا در اسرع وقت رسیدگی و یا راهنمایی شود ::

if download link is not working, please tell us in comments field.

فناوری DLNA

on . در مجموعه شبکه کامپیوتری

احتمالا اگر محصولات جدیدی در یکی دو سال اخیر خریداری کرده اید نظیر تلوزیون، تبلت، رسیور، تلفن همراه و غیره با عبارت پشتیبانی از DLNA رو به رو شده اید؟ حال سوال این است که DLNA چیست؟ DLNA مخفف Digital Living Network Alliance است که ترجمه کلمه به کلمه فارسی آن می‌شود "اتحادیه شبکه زندگی دیجیتالی". در واقع DLNA استانداردی است که توسط تولیدکنندگان لوازم الکترونیکی استفاده می‌شود تا برای لوازم الکترونیکی موجود در یک خانه، امکان به اشتراک گذاری محتویات رسانه‌ای دیجیتالی (مانند فیلم، عکس و موسیقی) در یک شبکه خانگی بوجود آید به طوری که مشکلی در هماهنگی در پخش و اجرای انواع فایل‌ها در دستگاه‌های مختلف وجود نداشته باشد. Digital Living Network Alliance استانداردی برای ارتباط بین دستگاههای دیجیتال با مصرف خانگی روی بستر شبکه‌های تحت آی پی است. امروزه محصولاتی چون لپتاپ، گوشی‌های تلفن همراه، تلویزیون، دستگاههای پخش صوتی، گیرنده‌های ماهواره‌ای و … تحت این استاندارد قرار دارند.

 DLNA‌ یا همان Digital Living Network Alliance و یک ائتلاف شامل ۲۵۰ شرکت تولیدکننده ابزارهای دیجیتالی است که در سال ۲۰۰۳ توسط سونی پایه‌گذاری شد. این ائتلاف وظیفه استانداردسازی فناری DLNA‌ را دارد. هم اکنون DLNA شامل بیش از ۲۴۵ شرکت مختلف می شود. این شرکت ها، تولید کننده های شاخه های الکترونیک، کامپیوتر و وسایل موبایل هستند. DLNA همچنین شامل بسیاری از شرکت های تولید کننده قطعه ها و نرم افزارهای مرتبط نیز می شود.

شرکت های عضو DNLA بدنبال ساخت محصولاتی هستند که سازگار با استانداردهای و مشخصات DLNA باشد تا با محصولات دیگر تولید کننده های عضو سازگار باشد.

DLNA چندرسانه‌ای را داخل شبکه‌ خانگی در اختیارمان می‌گذارد. برای نمونه تصور کنید درخانه به همراه پدربزرگ و مادربزرگ خود نشسته‌اید و قصد نشان‌ دادن عکس‌ها و فیلم جشن تولد خود را دارید. این فایل‌ها نیز در داخل لپ‌تاپ و در اتاق خواب‌تان که طبقه بالاست، قرار دارد، وقتی یک شبکه خانگی بر اساس فناوری DLNA‌ داشته باشید، کافی است در همان حالت که روی کاناپه نشسته‌اید، تبلت خود را بردارید، فایل‌های مورد نظر را از لپ‌تاپ پیدا کنید و سپس عکس‌ها و فیلم را در تلویزیون به نمایش بگذارید تا همه اعضای خانواده با کیفیت‌ و سایز بالا آنها را تماشا کنند و شما نیز با تبلت خود پخش فیلم‌ها و عکس‌های داخل تلویزیون را مدیریت کنید. در نهایت هم هر کدام از عکس‌ها را که مایل بودید به پرینتر انتقال دهید تا در همان لحظه چاپ شود.

دستگاه‌های مبتنی بر DLNA به سه دسته تقسیم می‌شوند: ۱- دستگاه‌هایی که رسانه‌ها (Media) را ذخیره می‌کنند ۲- دستگاه‌هایی که رسانه‌ها را پخش می‌کنند (مانند تلویزیون) ۳- دستگاه‌هایی که پخش رسانه‌ها را مدیریت می‌کنند (مانند گوشی یا تبلت).

فناوری DLNA مشکل عدم هماهنگی پخش‌ فرمت‌های مختلف دستگاه‌های دیجیتالی مختلف را به نوعی حل کرده است. تجسم کنید فیلمی داخل کامپیوتر خود دارید و می‌خواهید آن را در تلویزیون صفحه‌بزرگی که در اتاق پذیرایی است، تماشا کنید. اولین گامی که باید بردارید این است که فیلم را به یک فرمت مناسب تبدیل کرده و سپس روی DVD رایت کنید و پس از آن می‌توانید به تماشای فیلم مورد علاقه خود بپردازید اما با فناوری DLNA دیگر این اتلاف وقت و عدم هماهنگی پخش فرمت‌ها از بین می‌رود زیرا کافی است کامپیوتر و تلویزیون را با DLNA به یکدیگر متصل کنید، بدین ترتیب با تلویزیون به فیلمی که در داخل هارد کامپیوتر است دسترسی پیدا می‌کنید و در حالی که فیلم در رایانه اجرا می‌شود آن را از طریق تلویزیون هوشمند اتاق پذیرایی خود می‌بینید.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین کتاب ها